Straipsniai

Traumos vaiko gyvenime

„Nieko baisaus, iki vestuvių užgis“ – vis dar sakom savo vaikams, kai nestipriai užsigauna, kai reikia palaikyti, paguosti. Įpjautas pirštas tikrai greitai sugyja, toks jau mūsų kūno stebuklas. Tačiau sužeidimai yra ne tik kūno. Vaikystėje patirtos nuoskaudos, nemeilė, nepriežiūra, patyčios, smurtas, prievarta taip paprastai gali ir nesugyti. Tačiau dar labai nedidelė visuomenės dalis supranta psichologinių traumų poveikį.  Dar dažnai girdisi „ko tu čia jaudiniesi, juk išgyvenai“ – tačiau susidūrimas su pavojingomis gyvybei, saugumui situacijomis paveikia ilgam ir yra normalu dėl to jausti nerimą, pyktį, baimę, liūdesį.

Siekdami sveikos visuomenės pirmiausiai turim atsigręžti į vaikus ir užtikrinti, kad jie patirtų kuo mažiau traumuojančių sukrėtimų, o patyrę gautų pagalbos, kad tie sukrėtimai nevirstų užsitęsusiais psichologiniais sunkumais.  Po Europinės traumų psichologijos konferencijos, vykusios Vilniuje, norisi pasakyti: būkime jautrūs vieni kitiems, nes niekada nežinom, koks nuskriaustas vaikas su kokiais sunkiais išgyvenimais pasislėpęs atšiauriausiojo sutiktojo praeityje. 

Internetinis lietuvių kalbos sinonimų žodynas (sinonimai.lt) pateikia 84 sinonimus žodžiui „suduoti“ – galima pasirinkti įvairiems būdams, stiprumo laipsniams pagal kiekvieno skonį. O žodžiui Meilė sinonimų nėra. Meilė visuomet ta pati, tikra ir galinga. Yra šimtai tyrimų, nurodančių, kokia svarbi tėvų meilė vaikams, ir koks vaikų mušimas kenksmingas. Ir vis tiek, kad ir kaip mylim, kartais sunku susilaikyti nepliaukštelėjus, nesudavus, ar bent nepagrasinus vaikui. Svarbu suprasti, kad rankos pakėlimas prieš vaiką yra ne dėl vaiko – ne dėl jo blogo elgesio, ne dėl jo auklėjimo tikslų, ne dėl jo ateities, o tik dėl paties suaugusiojo – dėl negebėjimo susivaldyti, noro parodyti savo valdžią, dėl to, kad išliejus savo pyktį ateina palengvėjimas. Ir vaikai čia niekuo dėti. Bet jiems tenka rankos svoris, kuris nutolina nuo tėvų, sukelia nepasitikėjimą pasauliu, savimi, išmoko, kad galima skriausti silpnesnį. Būkime tie tėvai, kurie laiku sustoja, kurių rankos skirtos apkabinimui, paglostymui, o ne sudavimui.
 

Todėl gyvenime gali praversti vienas svarbus pažadas šiuolaikinio žmogaus gyvenime, kuris galėtų būti geras ritualas gimus vaikui. Arba, jei toks pažadas nebuvo duotas gimus vaikui, jis galėtų būti duodamas ar atnaujinamas per vaiko gimtadienį, arba kaip pažadas naujiems, ateinantiems metams. Tai pasižadėjimas gyventi be prievartos ir smurto. Be prievartos ir smurto prieš savo vaiką – nenaudoti fizinių bausmių, pykčio protrūkiais nesimušti, auklėjimo ar drausminimo tikslais nepliaukštelėti ir nesuduoti, net nepakelti rankos grasinant. Taip pat nenaudoti emocinio smurto – nesišaipyti, negrasinti, neversti vaiko daryti tai, kas jam ar jai nepriimtina, nenaudoti prievartos, atsižvelgti į vaiko jausmus, poreikius, mintis, norus. Pažengusieji galėtų šį pažadą išplėsti – kalbėti ne tik apie vaikus, sutuoktinį, artmiausią šeimą, bet ir apie save (o taip, vis dar naudojam smurtą prieš save – darom tai, kas žalinga, rūkom, geriam, pervargstam, valgom nesveiką maistą), kitus žmones, gyvūnus. Taip po truputį, po truputį, imtumėm gyventi taikiai. Juk viskas nuo pasiryžimo priklauso. Bus ryžtas, atsiras ir būdų, kaip tai padaryti.

Kviečiame dėl savęs ir savo vaikų pasižadėti auginti vaikus taikiais būdais. Ar prisijungiat? Už vaikystę be nuoskaudų.



 

© M.S.K.

Puslapyje skelbiami tekstai yra VšĮ Vaiko Psichologijos centras nuosavybė.

 

Apie ką rašom

Tag Cloud Example